Sprzęt do podcastowania

Jeśli rozważasz rozpoczęcie podcastowania, pewnie masz wątpliwości jaki mikrofon wybrać. W pierwszym momencie setki modeli i review na You Tube wprowadza większy zamęt niż pomaga. Nie wiadomo od czego zacząć i co wybrać. Jeśli Twój budżet jest minimalny i nie masz jeszcze wiedzy na temat kabli, rejestratorów i rodzajów mikrofonów, najprostszy sposób żeby zacząć i mieć lepszy dźwięk niż z mikrofonu wbudowanego do laptopa to kupienie mikrofonu zewnętrznego. Poniżej postaram się w skrócie opisać rodzaje mikrofonów, a także przedstawić ich wady i zalety i orientacyjne ceny.

Mikrofony dynamiczne (polecane):

Ich największą zaletą jest „mały zasięg” czyli zbieranie stosunkowo mało hałasów oprócz Twojego głosu. Czyli mniej szumów zza okna, stukania klawiatury i odkurzacza sąsiada. Minusem jest to, taki mikrofon ma zwykle tylko wyjście XLR i że prawie zawsze przyda się wzmocnienie sygnału. XLR to standardowy kabel z branży muzycznej i potrzebujesz „interfejsu” który da Ci standardowy mini-jack umożliwiający podpięcie do komputera.

Audio-Technica ATR2100x-USB (350-400zł)

Dobry na początek. Duża zaleta – możliwość podpięcia przez USB.

Rode PodMic (400-450zł)

Dobry mikrofon podcasterski. Zawiera filtr pop (pomaga z tzw. głoskami wybuchowymi).

SHURE SM7B (ok 1600zł)

Absolutna legenda. Używany przez zawodowców na całym świecie. Miękki ciepły radiowy głos. Ulubiony mikrofon Joe Rogana – prawdopodobnie najbardziej znanego podcastera w USA.

Interfejsy do mikrofonów XLR

Pozwolą podpiąć mikrofon XLR do komputera. W większości wypadków podbiją moc sygnału, co ostatecznie zmniejszy szum w końcowym nagraniu. Niektóre ułatwiają podpięcie większej ilości mikrofonów (jeśli np. prowadzisz wywiady w studiu).

Rode procaster – najbardziej profesjonalna konsolaTypowy wzmacniacz (Focusrite Scarlett)

Rekorder Zoom h6

Cloud lifter (dodatek do tych powyżej)


Mikrofony pojemnościowe:

Wybierany często na początku. Wygodny z wyjściem USB. Niestety „zbiera” prawie wszystkie dźwięki wokół. Moim zdaniem, przy ustawieniu odpowiedniej głośności, daje odrobinę za dużo szumu.

Yeti Blue

Rode NT-USB mini

Co jeszcze się przyda ?

Przydatne „drobiazgi” to ramię do mikrofonu (łatwiej zmieniać pozycję mikrofonu). Oraz pop filter, który zapobiega „strzelaniu” przy mówieniu głoski „p” (tzw. głoska wybuchowa).